Danes nam medicina ponuja različne metode zdravljenja številnih težav. Med njimi je tudi hipnoterapija – metoda zdravljenja s hipnozo v posebnem hipnotičnem transu. Z njeno pomočjo sežemo globoko v človekovo podzavest, zaradi česar lahko odpravimo številne težave.
Seveda pa je pri tem potrebno upoštevati, da jo izvaja strokovno usposobljen hipnoterapevt. Zato ni nikoli odveč preveriti njegovih referenc in strokovne usposobljenosti. S tem je strah pred hipnozo popolnoma odveč, saj velja hipnoterapija že od nekdaj za popolnoma varno metodo zdravljenja brez stranskih učinkov.
Kaj občutimo med hipnoterapijo?
Splošno znano je, da se med hipnoterapijo počutimo veliko bolj mentalno in fizično sproščeno. Čeprav je mnoge strah tega občutka, pa gre za zelo prijetno izkušnjo, saj nam hipnoterapija omogoča, da imamo kljub sproščenosti še vedno popolno kontrolo. Med hipnozo še vedno slišimo, kaj se dogaja okoli nas, lahko vstanemo, če to želimo, ali pa govorimo in se premikamo kot želimo.
Med pacienti obstaja največji strah pred tem, da se ne bi mogli zbuditi iz hipnotičnega transa. Vendar je to popolnoma odveč, saj še nikoli ni noben pacient obležal v hipnotičnem transu. Res je, da je nekatere paciente nekoliko težje zbuditi, vendar le zato, ker se v trenutnem stanju počutijo zelo sproščeno in udobno.
Ali je hipnoterapija varna?
Strah pred hipnoterapijo je popolnoma odveč, saj ob tem dosežemo popolnoma naravno stanje sproščenosti, ki ga lahko sami dosežemo celo večkrat v dnevu. Britansko zdravniško društvo je že leta 1955 izvedlo eksperiment, ki je pokazal, da je hipnoterapija zelo učinkovito terapevtsko orožje.
Od tedaj se je preučevanje človekove zavesti in podzavesti še poglobilo in danes je to popolnoma varna metoda brez škodljivih stranskih učinkov. Res pa je, da hipnoterapija ne sme biti uporabljena pri ljudeh, ki trpijo zaradi psihoze ali osebnostnih motenj, ki bi še poslabšalo njihov stanje.