Pri ginekomastiji gre za povečano prsno žlezo, ki se odraža v večjih prsih pri moških. Gre za nenevaren pojav, ki se lahko pojavi na obeh straneh ali pa zgolj na eni. Čeprav je nenevarna, pa ginekomastija mnogim moškim povzroča občutek sramu in jim predstavlja veliko psihološko breme.
Na prvi pogled bi si mislili, da je to zelo redek pojav, a je v realnosti situacija popolnoma drugačna. Znano je, da se ginekomastija pojavlja kar pri tretjini moških, najpogosteje pri adolescentih.
Vzroki za nastanek povečane prsne žleze pri moških
Najpogostejši vzrok za nastanek ginekomastije je povečana koncentracija estrogena in estrogenu podobnih snovi v krvi. Zelo pogosto pa se ginekomastija pojavi tudi zaradi porušenega razmerja v koncentraciji moških in ženskih spolnih hormonov. Ta pojav je značilen predvsem pri novorojenčkih, adolescentih ali starejših moških.
Povečana prsna žleza pa je lahko posledica tudi uživanja nekaterih zdravil in mamil, sistemskih obolenj, prirojenih motenj v delovanju hormonskih poti, debelosti, določenih drugih obolenj ali pa vzrok za ginekomastijo sploh ni poznan.
Kako se spopasti z ginekomastijo?
Na srečo pa je ginekomastija težava, ki se pogosto tudi sama popravi. To je najpogosteje pri novorojencih in adolescentih, pri katerih izgine v nekaj mesecih ali letih. Kadar je povečanje prsne žleze prisotno več let, takrat ni za pričakovati spontanega zmanjšanja prsi. V tem primeru se prsna žleza spremeni v vezivno tkivo in v tem primeru je potrebno kirurško zdravljenje.
Za operativni poseg se običajno odločajo posamezniki pri katerih ginekomastija traja več kot 12 mesecev in predstavlja za posameznika estetsko in funkcionalno motnjo. V tem primeru je potrebno opraviti pregled pri kirurgu, ki bo skušal najprej ugotoviti vzrok. Odvisno od velikosti in čvrstosti prsne žleze, se ginekomastija popravi s postopkom liposukcije ali izrezom povečane prsne žleze in kože. poseg poteka v lokalni ali splošni anesteziji.